16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

„Нефтохимик” надигра ЦСКА след обрат

Волейболният отбор на „Нефтохимик” постигна 4-а поредна и общо 11-а победа в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Николай Желязков заслужено стигнаха до успеха след здрава битка с ЦСКА. Победата дойде след обрат в мача, в който домакините надиграха „червените” с 3:1 (19:25, 25:20, 25:23, 33:31) в дербито на 18-ия кръг. Решителна роля изигра влизането на полето на таланта от школата на „Нефтохимик” Денис Карягин, който замени Ален Джорджевич. Високият 205 сантиметра 16-годишен посрещач изигра отличен мач. На високо ниво игра и 19-годишният Георги Петров. ЦСКА започна силно в мача и преднината на тима достигна 10 точки – 18:8. Домакините опитаха да доближат съперника, но армейците задържаха аванса. При 17:8 след атака в аут на Николай Учиков, треньорът Николай Желязков поиска тайм-аут, но това не помогна. ЦСКА запази разликата до 20:11 и взе гейма с убедителното 25:19. Втората част бе изключително интересна. Още в самото начало домакините дръпнаха със 7:4 след три последователни атаки на словенския посрещач Ален Джорджевич. ЦСКА се доближи на точка при 14:15. Това накара треньорът Николай Желязков да направи смяна в състава, която се оказа решаваща за крайния изход от двубоя. В игра за домакините се появи Денис Карягин, който замести Ален Джорджевич. 16-годишният талант се представи на ниво и остана до края на мача. ЦСКА все пак стигна до равенство при 19:19, но в края на гейма „Нефтохимик” бе по-убедителен и изравни. Третата част бе много оспорвана и изпълнена с обрати. ЦСКА поведе с 4:1. „Нефтохимик” реагира веднага и изравни при 5:5 след две страхотни атаки на Денис Карягин и контра на Николай Учиков. Двата отбора продължиха равностойно до 19:19. В края Георги Братоев направи ас за 21:19. ЦСКА върна брейк точката при начален удар на Венци Георгиев. При 23:23 на сервис за червените застана Симеон Александров. След изпълнението на началния удар бе отсъден аут, а решението предизвика недоволството на гостите. „Нефтохимик” взе гейма с 25:23 и поведе с 2:1. Четвъртият гейм бе непредсказуем, като всичко се реши след 30-а точка. До средата й играта беше равностойна, след което ЦСКА успя да поведе с 16:13, а малко по-късно и с 21:17. Гостите имаха преднина от 23:19, но и тя не бе достатъчна за успех в гейма. В игра за гостите се наложи да влезе Ивайло Стефанов на мястото на Симеон Александров. Георги Петров също се представи на ниво от начален удар, а след негов ас „Нефтохимик” изравни - 23:23. Борбата за всяка топка и точка продължи до 31:31. Армейците спасиха още три мачбола. „Нефтохимик” обаче измъкна гейма с 33:31 след страхотна атака на Георги Петров и невероятен блок на Денис Карягин, а с това и победата с 3:1. Въпреки победата шампионите остават на 6-о място във временното класиране, но вече с 11 победи, 5 загуби и 32 точки, но и два мача по-малко. ЦСКА продължава да е втори с 14 победи, 4 загуби и 40 точки. Най-полезен за „Нефтохимик” стана Николай Учиков с 25 точки, Георги Петров добави 16 точки, Теодор Тодоров 10, по 9 записаха младият Денис Карягин и Николай Къртев. След като отпаднаха от втория по сила турнир за Купата на ЦЕВ, сега всички усилия волейболистите на „Нефтохимик” насочват в мачовете от Суперлигата. „В четвъртия гейм стопихме голяма разлика с грешки на ЦСКА и с много добри прояви от наша страна. Изключително оспорван двубой, устискахме в четвъртия гейм. Спечелихме много важен мач за нас. Имаме тежка програма. Целта е да спечелим всички мачове до края, за да се изкачим в класирането”, каза Желязков. В мача - реванш срещу „Олимпиакос” шампионите на България с 0:3 (23:25, 17:25, 19:25). Така полуфиналистът беше определен със златен гейм. В него бургазлии загубиха с 11:15. В първата среща, играна в зала „Младост”, момчетата на Николай Желязков победиха гръцкия гранд с 3:1 гейма. В следващия 19-и кръг от Суперлигата „Нефтохимик” гостува на „Монтана” в петък, 22 февруари, от 19:00 часа. Съставът на „Нефтохимик”: Георги Братоев 4, Николай Учиков 25, Георги Петров 16, Ален Джорджевич 2, Теодор Тодоров 10, Николай Къртев 9 - Теодор Салпаров-либеро (Денис Карягин 9, Стоян Самунев 1, Любомир Агонцев, Мартин Иванов). Снимка: Венелина СТОЯНОВА