„Черноморец” се окичи със среброто в „А” баскетболна лига

„Академик София-2” триумфира с титлата в „А” група – мъже. Във финалната серия шампионите победиха с 2-0 „Черноморец”. В мач №2 тимът от Правец се наложи с 84:78 /23:13, 18:26, 18:18, 25:21/. В първата среща бургаският тим отстъпи в последните секунди с 90:93. В препълнената зала „Бойчо Брънзов” момчетата на треньора Йордан Колев вдигнаха вицешампионската купа. Сребърните медали им бяха връчени от президента на Българска федерация по баскетбол Георги Глушков. „Учудващо добре игра отборът ни, никой не очакваше. Но не можем да искаме повече от това. Ние като ръководство не сме им поставяли като цел да играят финал и да станат първи на всяка цена, но аз си бях поставил. Разбира се, това не значи, че те не го желаят. Според мен това е страхотен успех, да играят на финал при условие, че за първа година са заедно, и то срещу отбор, в който повечето момчета играят в НБЛ. Не ни остава нищо друго освен да ги бием за купата”, каза след награждаването президентът на бургаския клуб Васил Стоянов. В мача „Академик” поведе и спечели първата част с 23:13. С отлични атаки и стабилна защита „Черноморец” стопи изоставането. След четири поредни тройки домакините изравниха, а в 18-ата минута от срещата за първи път поведоха в резултата 37:35. „Акулите” пропуснаха да отбележят в последната атака и на почивка двата тима се оттеглиха при 39:41. Третата част беше равностойна и доста инфарктна, със смяна на водачеството. От изоставащ с шест точки, „Черноморец” обърна резултата и в 6-ата минута от третата четвърт поведе с 54:49. Силна серия на „Академик” от 0:10 доведе до нов обрат и превес за гостите с две точки – 57:59. В заключителната част двата отбора се хвърлиха с всички сили. Играта вървеше точка за точка и отново премина през няколко обрата. По-добрият мерник на „Академик” обаче върна водачеството им и в средата на периода столичани поведоха с 67:66. Тройка на Дамянов 28 секунди преди сирената уби интригата и „академиците” спечелиха мача с 84:78, а с това и шампионската купа и златните медали. Спорът за бронза в мъжката „А” група продължава след като „Шумен” победи „ИУ Варна” като домакин с 91:80 във втория сблъсък от серията за трето място. След 1-1 победи третият решителен сблъсък ще бъде във Варна на 23 април (вторник). Паулин Жардим бе най-резултатен за „Черноморец” с 19 точки, като 99% от тях той реализира до почивката. 18 точки добави Робърт Георгиев, а Христо Николов завърши с 12 плюс 10 борби. Снимка: Венелина СТОЯНОВА