„Фрегата” ликува с Купа България

Юношите старша възраст на „Фрегата” успяха да спечелят турнира за Купа България U 16 г. и да триумфират с трофея. Постижението е изключително ценно за бургаските хандбалисти. Във витрината си досега те имат три шампионски титли на страната, но не и от турнира за Купата. В продължение на три години момчетата на треньора Десислав Симеонов стигаха да финал, но така и не успяваха да се окичат със златото. Пред родна публика „Фрегата” извоюва по категоричен начин трофея след като в оспорван финал се наложи над „Локомотив” /Мездра/ с 33:26. Купа България бе връчена на победителите лично от кмета Димитър Николов, който заяви, че Бургас ще продължи да развива спорта хандбал и градът ни ще кандидатства за домакинство на европейско първенство. „Стъпихме на място, на което до сега не сме стъпвали. За този трофей сме се борили може би 3 години и всеки път се случваше нещо и не успявахме във финала. Последната ни загуба от „Локомотив” Мездра е от преди две години, когато загубихме на финала за Купата. От тогава до сега имаме седем поредни победи и мисля, че сме им взели страха. За републиканското първенство предполагам, че пак ще се борим с тях”, заяви след успеха треньорът на „фрегатите” Десислав Симеонов. „Фрегата” бавно опъва платната, но когато ги опъне с попътния вятър никой не може да ги спре, допълни наставникът. Още в първите минути на мача двата отбора излязоха пределно мотивирани и дадоха заявка за истинско дерби. Двубоят в зала „Никола Станчев” започна с голям заряд и много нервно. Отличната игра на вратарите забави откриването на резултата, а първият гол падна в третата минута във вратата на „Фрегата”. Домакините успяха да изравнят едва в 7 минута след пропуски в атака и спасена дузпа от стожера на „Локомотив”. Надиграването продължи до края на първото полувреме, като 5 минути преди почивката бургазлии излязоха напред с два гола – 9:7. Подкрепата на кмета Димитър Николов като че ли подейства като допинг за „Фрегата” и отборът пречупи съперника с пет поредни гола, за да се оттегли на полувремето при 13:8. С по-здрава защита, резултатни атаки и отлични изяви на вратаря Асен Спасов, хандбалистите на „Фрегата” увеличиха преднината си в началото на второто полувреме. В десетата минута, при 19:12, за трето двеминутно отстраняване и последвала дисквалификация отборът остана без голмайстора си Атила Хасан. Това обаче не повлия на играта, а „Локомотив” опита да обърне мача с лично покритие. Тактически добре подготвеният тим на „Фрегата” се справи отлично и заслужено вдигна Купа България след победа с 28:23. По пътя към златните медали бургаските хандбалисти записаха успехи над „Шумен“ с 30:20 /16:8/ и „Спартак” с 29:21 /14:10/. В спора за третото място „Спартак” победи „Шумен” с 33:26 /17:12/. Трима състезатели на „Фрегата” бяха отличени с индивидуални призове. За най-добър защитник бе избран Мартин Николов. В идеалната седмица бяха включени Наско Грозев – най-добър вратар и Атила Хасан – най-добро ляво крило. Кметът Николов връчи почетен плакет на делегата на турнира Бихаел Башев – председател на съдийската комисия към БФХандбал и международен делегат. Беше отличена и международната съдийска двойка Звезделин Йончев и Светослав Йовчев. Резултати: „Фрегата“ – „Шумен“ 30:20 (16:8); „Спартак“ – „Локомотив“ Мездра 23:32 (10:14); „Фрегата“ – „Спартак“ 29:21 (14:10); „Шумен“ – „Локомотив“ Мездра 32:44 (12:20); „Локомотив“ – „Фрегата“ 23:28 (8:13); „Спартак“ – „Шумен“ 33:26 (17:12). Крайно класиране: 1. Фрегата – 6 т.; 2. Локомотив – 4 т.; 3.Спартак – 2 т.; 4. Шумен – 0 т. Индивидуални награди: Голмайстор – Андрей Жечев – 46 гола – Шумен; Най-добър вратар – Емилиян Стефанов – Спартак; Най-добър защитник – Мартин Николов – Фрегата; Най-полезен състезател – Милен Валентинов – Мездра. Идеална седмица: Наско Грозев – „Фрегата“; Атила Хасан – „Фрегата“; Божидар Симеонов – „Мездра“; Йохан Марков – „Мездра“; Андрей Жечев – „Шумен“; Емилиян Стефанов – „Спартак“; Любомир Пенков – „Спартак“. Снимка: Венелина СТОЯНОВА