„Нефтохимик 2010” шокира „Олимпиакос” в Бургас

Шампионът „Нефтохимик 2010” е на два гейма от полуфинал в турнира за Купата на ЦЕВ. Бургаският тим шокира гръцкия гранд „Олимпиакос” с Тодор Алексиев, след като се наложи с 3:1 (18:25, 29;27, 25:22, 25:21) в първия 1/4-финален мач от надпреварата. , воден от новия старши треньор Нколай Желязков. Това е втора победа за новия старши треньор Нколай Желязков, който още с пристигането си в Бургас изведе шампионите до успех над „Марек” в Дупница с 3:2 гейма. В първия гейм волейболистите на Фернандо Бенитес Муньос играха много силно и спечелиха частта с 25:18. Шампионите отговориха със сериозен отпор и в най-оспорвания втори гейм изравниха след 5 мачбола, а след това поведоха и спечелиха с 29:27. Бургазлии поеха инициативата от самото начало на третия период и поведоха с разлика. Гърците стопиха натрупаната разлика, но „Нефтохимик 2010” удържа водачеството си и поведе с 2:1 гейма. До средата на четвъртия гейм „Олимпиакос” държеше развоя на играта в свои ръце, но подкрепяни от хилядната публика в зала „Младост”, българският шампион изравни и отново поведе, за да триумфира като победител в сблъсъка. Най-полезен за „Нефтохимик 2010” бе Николай Учиков с 23 точки (1 блок, 2 аса и 48% ефективност в атака). Георги Петров (4 блока, 39% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) и словенецът Ален Джорджевич (2 блока, 55% ефективност в атака и 63% позитивно посрещане) записаха по 13 т. Срещата реванш между двата тима е след две седмици, на 14 февруари (сряда) от 17,00 часа в зала „Мелина Меркури”. Шампионите се нуждаят само от два спечелени гейма, за да продължат към полуфиналите за Купата на CEV. Ако го сторят, това ще е най-големият им успех на европейската сцена. Гръцкият гранд пък ще гони задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да се добере до златния гейм. Победителят от този 1/4-финал ще спори на полуфиналите срещу италианския гранд „Тренто”. По пътя до тази фаза „Нефтохимик 2010” първо отстрани белгийския „Пар Ки” (Менен). На 1/16-финалите двата съперника си отбелязаха по една победа с 3:2 гейма в домакинството и развоят достигна до златен гейм, който българите спечелиха. На 1/8-финалите бургазлии се изправиха срещу финландския „Викинг” (Берген) и записаха две победи с по 3:1 гейма, което ги класира за 1/4 финали. Съставът на „Нефтохимик 2010”: Георги Братоев 6, Николай Учиков 23, Георги Петров 13, Ален Джорджевич 13, Илия Петков 8, Николай Къртев 10 - Теодор Салпаров-либеро (Мартин Иванов, Стоян Самунев, Любомир Агонцев). Снимка: Венелина СТОЯНОВА