12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Франция ликува! Вдигна световната купа по футбол

Франция е новият световен шампион! „Петлите“ победиха с 4:2 Хърватия и така спечелиха втората си титла в 21-ия Мондиал. Попаденията за паметния успех бяха дело на Марио Манджукич, който си отбеляза автогол, Антоан Гризман, Пол Погба и Килиан Мбапе. За „шахматистите“, които написаха история с класирането си за решителния мач на „Лужники“ в Москва, реализираха Иван Перишич и Манджукич, който така отбеляза и в двете врати. Марио Манджукич имаше невероятния малшанс да си отбележи автогол в 18-ата минута, а в 28-ата минута Иван Перишич изравни. В 38-ата минута момчетата на Дидие Дешан отново поведоха след дузпа, реализирана от Антоан Гризман. Бялата точка бе посочена след намесата на ВАР. Пол Погба и Килиан Мбапе нанизаха още два гола за Франция в 59-ата и 65-ата минути. А в 69-ата Манджукич се разписа в правилната врата след страхотна грешка в защитата на "петлите". В края на мача след центриране от фаул, Погба можеше да се разпише. Преди това имаше ръка на Вида, но съдията остави играта да продължи. Така „шахматистите“, за които това бе първи световен финал в историята им, отстъпиха на звездната селекция на Франция. Междувременно за статистиката остава, че Мбапе и компания записаха четвърти успех в общо шестте си срещу Хърватия. Ремитата досега са две. От друга страна, селекционерът на Франция Дидие Дешан се превърна в третия специалист след Марио Загало и Франц Бекенбауер, ликувал със световната титла и като футболист, и като треньор. Голмайсторът на Франция Антоан Гризман бе избран за най-добър играч в най-важния мач на Мондиал 2018. Нападателят на Атлетико Мадрид завърши световното първенство с четири гола и две асистенции. Лука Модрич спечели наградата за най-добър футболист на Световното първенство по футбол в Русия. Лидерът на финалиста Хърватия получи "Златната топка" от Мондиал 2018. Модрич води тима си през всички трудни стъпки към финала. За негово съжаление, "шахматистите" загубиха от Франция с 2:4 в заключителната битка от надпреварата. Вратарят на Белгия Тибо Куртоа заслужи наградата за най-добър вратар на световното първенство. Стражът на “червените дяволи” помогна много на своя тим за бронзовите медали в турнира. Куртоа допусна шест попадения в седем срещи на своя отбор. Крилото на Франция Килиан Мбапе получи наградата за най-добър млад играч. Младата звезда на Пари сен Жермен отбеляза попадение за успеха с 4:2, с което стана втория тийнейджър, който отбелязва гол на финал на Световно първенство. ФРАНЦИЯ - ХЪРВАТИЯ 4:2 1:0 Марио Манджукич 18' (авт.) 1:1 Иван Перишич 28' 2:1 Антоан Гризман 38' 3:1 Пол Погба 59' 4:1 Килиан Мбапе 65' 4:2 Марио Манджукич 69' Франция: 1. Уго Лорис, 21. Лукас Енандес, 4. Рафаел Варан, 5. Самюел Умтите, 2. Бенжамен Павар, 14. Блес Матюиди (12. Корантен Толисо - 73'), 13. Нголо Канте (15. Стивън Нзонзи - 55'), 6. Пол Погба, 10. Килиан Мбапе, 9. Оливие Жиру, 7. Антоан Гризман Селекционер: Дидие Дешан Хърватия: 23. Даниел Субашич, 3. Иван Стринич, 6. Деян Ловрен, 2. Шиме Вършалко, 21. Домагой Вида, 10. Лука Модрич, 7. Иван Ракитич, 4. Иван Перишич, 11. Марсело Брозович, 18. Анте Ребич (9. Андрей Крамарич - 71'), 17. Марио Манджукич Селекционер: Златко Далич Стадион: „Лужники“ (Москва) Главен съдия: Нестор Питана (Аржентина)