12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Бургаски акробати спечелиха квота за младежката олимпиада!

Панайот Димитров и Мариела Костадинова ще спорят за олимпийски медали в спортната акробатика. Смесената двойка на Клуб по спортна акробатика „Бургас” се класира на четвърто място във възрастовата група 13-19 години на световното първенство по акробатика. С невероятния си успех възпитаниците на треньорката Гергана Денева спечелиха квота за участие на Летните младежки олимпийски игри. Престижното състезание ще се проведе от 11 до 23 септември в Буейност Айрес, Аржентина. Световното първенство се проведе в Антверпен (Белгия). Малко не достигна на Мариела Костадинова и Панайот Димитров, за да се окичат с медал. Във финала нашите акробати влязоха с четвърти резултат, а за изпълнението си получиха 27.850 точки. Така те запазиха позицията, която заеха и в квалификацията – четвърто място. В световното първенство участваха 24 вида от цял свят. До финала достигнаха състезателите на 8 държави. Световни шампиони станаха представителите на Казахстан, втора е двойката на Русия, а трета – Португалия. След българската акробатична смесена двойка пето място заеха състезателите на Беларус, следват Украйна, Израел и Великобритания. Мариела Костадинова и Панайот Димитров са състезатели на Клуб по спортна акробатика „Бургас”. С тях работят личният им треньор Гергана Денева, световен шампион за младежи и европейски вицешампион за жени, националният треньор Драгомир Драганов и хореографът Диана Колева. Само преди два месеца Мариела Костадинова, която е родом от Айтос, и Панайот Димитров завоюваха сребърните медали на силния международен турнир в град Пюрс, отново в Белгия. Бургаската акробатична школа има категоричен принос за българските успехи на световни и европейски първенства. Нейният създател и дългогодишен старши треньор е Радослав Александров, създал легендарни акробатични видове – абсолютни световни и европейски шампиони, сред които са Радостин Николов и Антон Иванов. Така след години затишие българска смесена двойка отново влезе категорично в световния елит. Квоти за участие в престижните игри получават само финалистите на световното състезание по акробатика за възрастовите групи в Антверпен. Спортът акробатика, с вида смесени двойки, влиза в програмата на Младежките олимпийски игри за първи път. Тази година е третото издание на надпреварата, а в Буенос Айрес ще бъдат излъчени първите олимпийски шампиони за младежи.